Pomoc Psychologiczno-Pedagogiczna
Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej:
1.pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana w przedszkolu polega na rozpoznaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka oraz rozpoznaniu jego indywidualnych możliwości psychofizycznych,
2. pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana jest
w szczególności dzieciom:
•niepełnosprawnym,
•niedostosowanym społecznie,
•zagrożonym niedostosowaniem społecznym,
•ze specyficznym trudnościami w uczeniu się,
•z zaburzeniami komunikacji językowej,
•z chorobami przewlekłymi,
•z niepowodzeniami edukacyjnymi
•z zaniedbań środowiskowych, wynikających z trudnych warunków bytowych rodziny,
•z trudnościami adaptacyjnymi związanymi z różnicami kulturowymi lub zmianą środowiska,
•będących w sytuacji kryzysowej lub traumatycznej
•szczególnie uzdolnionym;
Informacja dla rodziców i opiekunów prawnych
dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami
dotycząca orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego
- Do szkoły specjalnej mogą uczęszczać wyłącznie uczniowie, którzy mają aktualne orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego (dalej: orzeczenie).
- Takie orzeczenia wydaje publiczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna na kolejne etapy edukacyjne lub w sytuacjach wyjątkowych na jeden rok szkolny.
- Jeśli Twoje dziecko ma orzeczenie ważne do końca roku szkolnego, musisz wystąpić o nowe orzeczenie. Aktualne orzeczenie dołącz do wniosku o przyjęcie dziecka do szkoły. Zasada ta obowiązuje też w oddziałach specjalnych w szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych.
Kto potrzebuje nowego orzeczenia
- Dziecko z „zerówki”, które ubiega się o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły podstawowej specjalnej ( orzeczenie na I etap edukacyjny, czyli klasy 1-3 szkoły podstawowej)
- Uczeń klasy 3 szkoły podstawowej, który ubiega się o przyjęcie do klasy czwartej szkoły podstawowej specjalnej (orzeczenie na II etap edukacyjny, czyli klasy 4-8 szkoły podstawowej)
- Uczeń klasy 8 szkoły podstawowej, który ubiega się o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej specjalnej (orzeczenie na czas nauki w szkole podstawowej)
- Uczeń, którego orzeczenie traci ważność w roku szkolnym 2023/2024 i który ubiega się o przyjęcie do szkoły specjalnej.
Gdzie złożyć wniosek o wydanie orzeczenia
- Wniosek o wydanie orzeczenia rodziców lub opiekunowie prawni składają w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej.
- Jeśli Twoje dziecko uczęszcza do przedszkola lub szkoły, zgłoś się do poradni, która jest rejonowa dla tej placówki. Informację, gdzie jest rejonowa poradnia, znajdziesz w przedszkolu lub w szkole.
- Jeśli Twoje dziecko w obecnym roku szkolnym nie chodzi do przedszkola ani do szkoły zgłoś się do poradni w rejonie swojego miejsca zamieszkania.
- ! Jeśli chcesz zapisać dziecko do szkoły specjalnej od 1 września 2024 r., wystąp o nowe orzeczenie.
- Wykaz publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych prowadzonych przez m. st. Warszawę znajdziesz na stronie miasta (edukacja.um.warszawa.pl)